top of page

Нестор Махно

і сучасність

Ювілей Махна-день радості чи скорботи?

26 жовтня 2018р. відзначається 130 річчя з дня народження цікавої, неординарної особистості Нестора Івановича Махна. Він - людина легенда. Людина - суперечлива, людина про яку ведуться суперечки до нашого часу. Він зумів поставити на свої чорно - малинові знамена селян України проти німців, проти більшовиків, проти білогвардійців - за себе, за свою землю і волю. Нагороджений найвищим більшовицьким орденом - Бойового Червоного Прапора. Махно - вождь народного повстання,яке жахало і білих,і червоних. Він головнокомандувач першої Української повстанської армії,з яким рахувалися, якого боялися. Широким українським степом линула слава про Махна. Полонений ідеєю свободи, невисокий на зріст, якого не змогли вбити ні багаторічна каторга, ні велика кількість ран. Він притягував людей,наче магніт. Нерідко військо Махна сягало чверті мільйона чоловік. Махно - це унікальна і складна постать історії.

ЗЛЕТИ ТА ПАДІННЯ ОТАМАНА

НЕСТОРА МАХНА

(до 130 річниці з Дня народження Н. Махна)

Нестор Іванович Махно народився в бідній селянській родині, нащадків закріпачених козаків. За деякими даними його предки згадуються в першій половині XVIII ст. в реєстрах козаків Лукомльської сотні Лубенського полку Війська Запорізького, де вони записані як Мохно.

Нестор із дитинства бачив голод і злидні, рабську важку працю, що, очевидно, вплинуло на формування його характеру і світогляду, сформувало його любов до правди й повагу до простих людей, власне бачення козацької історії краю.

У Махна було чотири брати — Полікарп, Савелій, Омелян і Григорій. Усі вони були миролюбними людьми, займалися хатнім господарством і участі в Громадянській війні не брали, але всі були жорстоко вбиті, що не могло не позначитися на відношенні Нестора до тих, хто був причетний до їх смерті — австро-угорських і німецьких окупаційних військ, білогвардійців і більшовиків.

Можливо, саме загибель одного з братів кожного разу повертала Нестора до повстанських лав після того, як він черговий раз намагався повернутися до мирного життя. Майже всі брати Нестора залишили  великі сім'ї і численних нащадків.

Із 1906 року Махно став членом анархістського угрупування, яке мало назву “Спілка бідних хліборобів ”

За активну анархічну діяльність Махна неодноразово арештовували. Із 1911 по 1917 роки був ув'язнений у Бутирській в'язниці в Москві.

За даними  книги Миколи Герасименка «Батько Махно. Мемуари білогвардійця», яку сам Нестор Іванович називав «суцільною вигадкою», першою дружиною Нестора Івановича була дівчина з єврейської родини Соня.

Другою дружиною — його землячка з Гуляй-Поля Анастасія Васецька, із якою він переписувався під час ув'язнення в Бутирці. Він одружився на ній після звільнення, але незабаром через революційні події Махно лишив вагітну дружину. Анастасія тим часом народила сина, який прожив усього тиждень. Нестор так і не побачив цю дитину. Поки він був у роз'їздах, хтось повідомив Насті, що її чоловік загинув у бою. Вона знову вийшла заміж. Більше вони не бачилися.

Останньою дружиною Нестора Махна була вчителька з Гуляй-Поля Галина Кузьменко. Вони одружилися в 1919 р. Разом перейшли румунський кордон, утікаючи від більшовиків. 1922 р. під час перебування в Польщі в них народилася донька Олена. Розлучилися в 1920-х роках. Під час Другої світової війни Галину Кузьменко з донькою гітлерівці вивезли до Німеччини, де в 1945 р. їх заарештували НКВСівці. Після звільнення жили у Джамбулі Казахської РСР, де й померли.

Нестор Іванович Махно був видатним полководцем. Основною причиною його військових успіхів, була величезна підтримка місцевого населення. Прості селяни підтримували армію матеріально та морально.

Характер бойових дій повстанців в різні періоди був різним. На нього значно впливали такі чинники: число своїх сил і сил противника, характер самого противника й напрям його бойових дій, місцевість і навіть пори року, тому дуже важко повірити в те, що повстанською армією керувала людина без найменшої  військової освіти.

Основу партизанських дій махновців становив безперервний рух. Геніальність Махна як військового командира полягала в тому, що він розумів суть безперервного маневрування як засобу зберегти свої сили, напасти на противника в найвразливішому місці, вдало вислизнути від переслідування.

Свобода або смерть!

Це у них покарання,

а у нас повага і авторитет.

Махно – «за» чи «проти», погляди земляків

Бунтівливо-непокірним, а не пригнічено-жалюгідним запам'ятали наші земляки Нестора Івановича Махна. Людину, яку хвиля революції підняла на височину дев'ятого валу й так же нещадно кинула на  дно й намагалася знищити вщент, але історія вберегла його для нащадків…

Хочеться вірити, що постать Махна нашими істориками буде ґрунтовно переосмислено й він зображуватиметься не як авантюрист, а як представник широких селян. Слід детально вивчити феномен махновщини як соціального явища. Махно і махновщина не піддаються одномірним оцінкам, це — суперечливе і трагічне явище в історії громадянської війни.

"Бий червоних, поки не побіліють,

бий білих, поки не почервоніють!"

Пишайтесь героями разом з нами

bottom of page